Po co chłopcu tata? - Psychologia Dziecka

ojciecTradycyjny model rodziny w którym małżonkowie wspólnie pod jednym dachem wychowują dzieci staje się coraz rzadszy. Ogromna ilość matek samotnie wychowujących dzieci codziennie boryka się z problemem jak zastąpić dziecku ojca. Szczególnie trudne jest wychowywanie syna, dla chłopca bowiem ojciec pełni znaczącą rolę. Co daje chłopcu tata?

Ojciec kształtuje tożsamość
Synowie wychowywani bez ojców (bądź znaczących mężczyzn w ich życiu) mają większe trudności z określeniem swojej tożsamości i wyodrębnieniem ról życiowych które powinni spełniać. Brak modelu ojca i mężczyzny sprawia, że chłopiec jako osoba dorosła może gorzej radzić sobie w związkach z kobietami i w mniejszym stopniu rozumieć co to znaczy być mężczyzną.

Potrzeba przynależności
Chłopcy wychowywani bez ojców mają często mniejsze poczucie przynależności do rodziny – zwłaszcza jeśli rodzina jest sfeminizowana (matka, babcia, siostra). Chłopcy czują się w takich rodzinach bardziej wyalienowani, nie mają bowiem wsparcia osoby takiej jak oni. Badania mówią, że wychowywani bez ojców chłopcy mają większe prawdopodobieństwo wejścia w gangi bądź subkultury – szukają bowiem akceptacji i towarzystwa osób takich jak oni.

Poczucie własnej wartości
Chłopcy wychowywani bez ojców często mają zaburzone poczucie własnej wartości. Wynika to z częstego u dzieci obarczania się winą za rozpad rodziny. Dodatkowo chłopcy których matki zarabiają na życie i dobrze sobie z tym radzą mają trudność z określeniem społecznej roli mężczyzny. Widząc że kobiecie mężczyzna nie jest potrzebny do przeżycia mogą czuć się zagubieni i niepotrzebni – to poczucie przekłada się na obniżenie własnej wartości. W dorosłym życiu może też owocować brakiem szacunku do pracy – praca nie jest bowiem przez nich postrzegana jako wyraz siły mężczyzny.

Wiedza o seksie
Tak jak wiedzę na temat zachowań seksualnych przekazuje dziewczynce matka, tak w przypadku chłopców jest to domena ojców. Chłopcy wstydzą się na ten temat rozmawiać z matkami, w efekcie chłopcy pochodzący z rozbitych rodzin nie mają skąd czerpać wzorów bądź uczą się od innych dzieci bądź z internetu co prowadzi do wypaczeń, braków w wiedzy i instrumentalnego traktowania seksualności.

Nauka męskich gier i zabaw
Gra w piłkę, kosza, brydża, zabawy samochodami zdalnie sterowanymi czy modelami kolejek- to zabawy typowo męskie. Matka ucząca dziecko gry w koszykówkę po pierwsze rzadko się zdarza, po drugie jest mało wiarygodna. Samotna matka powinna zwracać uwagę na to aby syn mógł się uczyć takich zabaw i sportów które są odpowiednie do jego wieku i płci (oczywiście, jeśli dziecko chce) – można to osiągnąć przez zapisanie dziecka do klubu sportowego bądź znalezienie mężczyzny który zabierze dziecko na boisko.

Modelowanie
Ojciec pomaga w kształtowaniu i modelowaniu wzoru mężczyzny. Jego brak powoduje że dziecko ma do dyspozycji jedynie „kobiece” sposoby radzenia sobie w życiu. W efekcie dziecko takie w dorosłym życiu może być postrzegane jako mało męskie. Istnieje też zagrożenie odwrotne – chłopiec opierając swoje wyobrażenia męskości o literaturę czy media przerysowujące pewne cechy uważane za typowo męskie (siła fizyczna, agresja, brak uczuciowości) w dorosłym życiu, takie dziecko może przekształcić się w typ macho, który będzie odzwierciedleniem wyobrażenia dziecka o prawdziwym mężczyźnie.

Efekt braku ojca na dziecko jest wielowymiarowy i trudno go opisać jednoznacznie – na to jak ukształtuje się osobowość dziecka wpływ ma zbyt wiele rzeczy by można było przeprowadzić prostą analizę tego co robić i jak robić, by było dobrze. Niemniej jednak tezy wygłaszane przez samotne matki na temat tego że da się dziecku zastąpić ojca w pełni nei są prawdziwe. Na szczęście, chłopiec nie potrzebuje obecności swojego biologicznego ojca by wykształcić swoje męskie cechy – ważne jednak, by obok dziecka był właściwy wzór i model – może nim być wujek, dziadek, sąsiad, czy ojciec kolegi.

fot.:agastecheg/SXC

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *