Jak grają dzieci? - Psychologia Dziecka

Dziewczynki i chłopcy – różnice w graniu w gry video

Spór o to, czy granie w gry video i on-line jest dla dzieci dobre i pomagają w rozwoju, czy też szkodzą wzmagając agresje czy powodując trudności szkolne nadal nie jest rozstrzygnięty. Naukowcy przytaczają zarówno pozytywne strony grania i umiejętności, które dzięki nim dziecko rozwija, jak i negatywne strony gier – jak uzależnienie od spędzania czasu w wirtualnym świecie. Wiele energii badaczy skupia się również na zbadaniu tego jak dzieci grają w gry – okazuje się, że różnice płciowe są tu spore i sposób w jaki dziewczynki korzystają z gier zgoła inny od tego, w jaki sposób grają chłopcy.

Aby sprawdzić dlaczego dziewczynki wybierają zazwyczaj bardziej społeczne i prostsze gry i czy rzeczywiście – jak się uważa – są grami komputerowymi mniej zainteresowane niż chłopcy, firma badawcza PlayScience przeprowadziła badanie na 417 dzieciach w wieku od 6 do 14 lat. Jakie wnioski z badan wyciągnięto?

Otóż dziewczynki wcale nie są mnie zaangażowane w granie- ich sposób grania jest jednak inny. Spędzając czas przed komputerem, dzielą one swoją aktywność na wiele czynności – rozmowy na czacie, wirtualne spotkania w serwisach społecznościowych, ściąganie i słuchanie muzyki, dzielenie się zdjęciami. Większość tych czynności to zachowania społeczne, które realizowane są szybko, w krótkich okresach czasu z dużym naciskiem na wielozadaniowość. Dziewczynki po prostu robią przy komputerze wiele rzeczy naraz, podczas gdy chłopcy skupiają się na jednej czynności – najczęściej graniu i wybierają takie systemy gier, które jednocześnie pozwalają na granie i realizowanie się społeczne (np. gry typu MORPG -Multiplayer Online Role Playing) które pozwalają jednocześnie grać i być częścią społeczności, czatować z pozostałymi graczami . W efekcie, dziewczynki zdają się mniej grać i wybierać gry prostsze, które pozwalają im szybko i często odrywać się od grania i przechodzić do innych czynności.

Jaki z tego wniosek dla rodziców?

Skoro chłopcy grając potrafią „zapadać się”w grę, warto zwracać uwagę na czas jaki spędzają przy komputerze. Dziewczynki zaś, jako lubiące bardziej społeczne wykorzystanie komputera i internetu warto już wcześnie uczulać zarówno na zagrożenia cyber świata jak i na zachowanie się w społecznościach (typu dzielenie się zdjęciami lub prywatnymi informacjami).

Źródło badań: playsciencelab.com

fot.:Michal Zacharzewski/SXC.hu

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

2 thoughts on “Jak grają dzieci?

  1. Agata says:

    Młoda mama powinna zadbać o siebie. TZn. powinna utrzymywac bliskie relacje z dzieckiem, ale nie może zapominać o sobie. Sposobem może być dobre zorganizowanie czasu dla dzieci, np. – gry planszowe- ale to oczywiście dopiero od okreslonego wieku badz ine zajęcia, każda z nas na pewno coś znajdzie dla swojego malucha.

  2. szczęśliwe dzieciństwo says:

    Moi rodzice dawno temu zabrali mi w nocy z pod poduszki pieniądze które dostałam z okazji I Komunii Świętej, rano i przez kilka następnych dni wmawiali mi że je zgubiłam, kilka lat później jako nastolatka działałam w pewnej organizacji gdzie byłam odpowiedzialna między innymi za pieniądze które miałam przeliczone w ta i z powrotem bo to przecież odpowiedzialność jest, raz po jakiejś akcji zbiórkowej zginęło mi z kasy na obecne nominały 400 pln gdzie całą kasa liczyła 1000 pln.

    mnie złodziejką. A ja przecież

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *