O wychowaniu i rozwoju dzieci…

Podział obowiązków między rodzicami – korzystne strategie

Styczeń 30th, 2011, temat: Rodzina, autor: Luiza

Czy Twój partner pomaga ci w opiece nad dzieckiem? Obecnie, dominuje model partnerski – kobiety chciałyby, by ich partnerzy wspierali je w pracy i opiece nad dzieckiem i domem. Takie związki uważa się również za najszczęśliwsze. Tymczasem naukowcy odkryli, że niekiedy mniej konfliktową jest sytuacja, kiedy to głównie matka opiekuje się dzieckiem – wszystko zależy od tego w jaki sposób rodzice podzielą się obowiązkami.

Czy Twój partner wspiera cię w opiece nad dzieckiem przez zabawę z dzieckiem i usypianie go, czy też odciąża cię dodatkowo w przygotowywaniu posiłków, karmieniu czy kąpaniu? Rodzaj opieki jaką daje dziecku (i w pewnym sensie również matce) ojciec, może łagodzić bądź zaostrzać konflikty między rodzicami i zmniejszać poczucie wspólnoty i wsparcia. I wbrew temu co by wydawało się oczywiste, najszczęśliwsze okazują się te związki w których ojciec zajmuje się dzieckiem zabawiając go, a opiekę i troskę o posiłki, mycie i przewijanie przejmuje matka.

Odpowiedzialna za badania Sarah Schoppe-Sullivan mówi, że wyniki badań przeprowadzonych na 112 parach same ją zaskoczyły i zaskoczą każdego, kto uważa, że rodzice powinni dzielić się obowiązkami równo.

Jak dokonano badania? Otóż najpierw badacze poprosili pary o to by wypełniły kwestionariusz w którym rodzice oznaczali sposób podziału domowymi i „dziecięcymi’ obowiązkami. Następnie, oboje rodziców poproszono do pomocy dziecku przy dwóch zadaniach – budowie domu z klocków oraz rysowaniu obrazka. Dzieci były w wieku przedszkolnym (4-5 lat) i wymagały asysty w obu zadaniach. Badacze, przez 20 minut obserwowali interakcję miedzy partnerami mierząc takie zmienne jak: wsparcie i współpraca między rodzicami, zgodność, krytykowanie partnera. Rok później powtórzono badanie. Okazało się, że u tych rodzin, w których ojciec głównie bawił się z dzieckiem, a resztą obowiązków zajmowała się matka, rodzice byli bardziej zgodni i współpracujący. Tam zaś, gdzie rodzice obowiązkami dzielili się równo widać było więcej konfliktów i mniej wsparcia.

Nie bez znaczenia była też płeć dziecka – w rodzinach w których ojcowie opiekują się chłopcami (a nie tylko z nimi bawią), ilość konfliktów jest większa. Oczywiście, autorka badań podkreśla, że uzyskane dane to statystyka i w poszczególnych rodzinach może być zupełnie inaczej.

A jak jest u was? Kto u was kąpie i przygotowuje posiłki?

źródło:researchnews.osu.edu

fot.:melbia/sxc.hu

Udostępnij na FaceBooku:   Share

Podobne wpisy

Być może zainteresują Cię również nasze artykuły na pokrewne tematy.

2 Comments

szczęśliwe dzieciństwo

Maj 28th, 2011

Moi rodzice dawno temu zabrali mi w nocy z pod poduszki pieniądze które dostałam z okazji I Komunii Świętej, rano i przez kilka następnych dni wmawiali mi że je zgubiłam, kilka lat później jako nastolatka działałam w pewnej organizacji gdzie byłam odpowiedzialna między innymi za pieniądze które miałam przeliczone w ta i z powrotem bo to przecież odpowiedzialność jest, raz po jakiejś akcji zbiórkowej zginęło mi z kasy na obecne nominały 400 pln gdzie całą kasa liczyła 1000 pln.

mnie złodziejką. A ja przecież

Agata

Czerwiec 3rd, 2011

Młoda mama powinna zadbać o siebie. TZn. powinna utrzymywac bliskie relacje z dzieckiem, ale nie może zapominać o sobie. Sposobem może być dobre zorganizowanie czasu dla dzieci, np. – gry planszowe- ale to oczywiście dopiero od okreslonego wieku badz ine zajęcia, każda z nas na pewno coś znajdzie dla swojego malucha: http://www.fastdeal.pl/oferta/wroclaw/precz_z_nuda_odkryj_swiat/1450 To akurat oferta wypozyczalni – dla wypróbowania czy dana gierka nam odpowiada

Dodaj swój komentarz