O wychowaniu i rozwoju dzieci…

Kiedy dzieci nie słuchają rodziców?

Marzec 26th, 2010, temat: Problemy, autor: Luiza
Share  0

Od czego zależy to, czy dzieci przekraczają zakazy rodziców? Czy są jakieś reguły, które dzieci łamią częściej niż inne? Od czego zależeć będzie to czy dzieci słuchają rodziców czy też nie? Okazuje się, że są pewne obszary, które stanowią obszar ich osobistej przestrzeni, w których dzieci sprzeciwiają się rodzicom częściej, tak jakby nie chciały, aby to rodzice mieli decydujący głos w tym, co dla dziecka ważne. Te reguły są obecne już u 4 latków. A o jakie obszary chodzi?

Badania nad tym, w jakich sytuacjach dzieci są bardziej skłonne przekraczać reguły przeprowadzono w Kanadzie. Dzieci poproszono o zabawę w odgrywanie ról – miały wcielić się w rolę swoich równolatków i opowiedzieć o tym, kiedy ich wyimaginowany towarzysz byłby skłonny przekroczyć zakaz rodziców, a kiedy nie. Okazało się, że są trzy główne sytuacje, w których dzieci  – nawet w wieku 4 lat – nie chcą aby rodzice wydawali im zakazy i nakazy i w tych sytuacjach są skłonne do nieposłuszeństwa. Te obszary to:

  • wybór znajomych z którymi dziecko chce się bawić
  • sposób spędzania wolnego czasu przez dziecko (wybór zabawy)
  • ubiór dziecka

Dzieci, które wypowiadać miały się za to, czy ich wyimaginowany przyjaciel zasugerowany przez badaczy, byłby nieposłuszny rodzicom czy nie, bardzo jasno zdawały sobie sprawę z tego, że reguły zostają przekroczone. Mimo tego, w trzech wyżej wymienionych obszarach, wykazywały tendencję do nieposłuszeństwa.

Jeśli więc dziecko złości się na Ciebie i jest nieposłuszne kiedy zabraniasz mu zabawy z kolegą, nie oznacza to, że Twoje dziecko jest wyjątkowo niegrzeczne. Ono po prostu broni swojej tożsamości i jest to cecha dzieciom wspólna.

źródło: eurekalert.org

Udostępnij na FaceBooku:   Share

Podobne wpisy

Być może zainteresują Cię również nasze artykuły na pokrewne tematy.

5 Comments

Podpis

Luty 5th, 2015

Ja to mam nikt o tym nie wie

Tosia

Luty 11th, 2015

Wreszcie jakiś sensowny poradnik! Dziękuję!

Aga

Luty 23rd, 2015

Witam

Chciałam podzielić się ze wszystkimi mamami, które walczą o zdrowie swoich dzieci, swoją historią. Nie wiem jak mnie ocenicie, ale mam nadzieję, że pomogę w ten sposób podjąć właściwą decyzję.

W 1996 roku moje dziecko urodziło się zdrowe i nic nie wskazywało na to, że po dwóch miesiącach lekarze przyczepiając się o zbyt dużą głowę natkną się na wylew pod wyściółkowy I stopnia. Wtedy mój syn był lekko opóźniony psycho-motorycznie w/g diagnozy, ponieważ nie reagował prawidłowo dla swojej grupy wiekowej. Miał też tyło zgięcie, asymetria i nieprawidłowe naprężenie mięśni po tylu latach już nie pamiętam, ale P. Dr., która diagnozowała moje dziecko powiedziała, że to był uraz okołoporodowy i może tak być, że będzie miał porażenie mózgowe.
Dla mnie zabrzmiało to jak wyrok, nie mogłam dopuścić, żeby moje dziecko jeździło na wózku inwalidzkim do końca życia.
Zostało skierowane na rehabilitację metodą Bobath, przy diagnozowaniu dziecko płakało jakby go ze skóry obdzierali, a my rodzice razem z nim, jednak mimo to dzielnie chodziłam z nim na rehabilitacje, po czasie przestał płakać i nawet się uśmiechał do rehabilitantek, pamiętam tą miłą atmosferę.

Oprócz tego moja sąsiadka – koleżanka zagadnęła mnie widząc mój smutek i poleciła fundację na Woli w której leczą metodą Vojty podobno bardzo dobra i najlepiej działać jak najwcześniej tj. do 9 m-ca życia są najlepsze efekty. Tam przy diagnozowaniu dziecko płakało jeszcze bardziej wiszące do góry nogami, wystraszone do granic możliwości. znowu płakaliśmy wszyscy.

Rehabilitowany był dwoma metodami na raz, w przychodni rehabilitacyjnej metodą Bobath do ok 12 m-ca i metodą Vojty w domu też ok roku.

Moja teściowa uważała za zbyteczne rehabilitowanie dziecka “PO CO GO REHABILITOWAĆ PRZECIEŻ WSZYSTKO JEST W PORZĄDKU” Płakał na początku dlatego uważała, że go to boli a ja robię mu to specjalnie. Jednak po jakimś czasie przestał płakać a ja dzielnie kontynuowałam rehabilitację i tu i tu.

Dużo z synem przeszłam, bo tak jak twierdziła psycholog, będzie miał problemy logopedyczne i problemy w szkole faktycznie tak było, ale teraz ma 18 lat i jest w klasie maturalnej, chodzi i mówi normalnie i jest mądrzejszy od rówieśników. Po terapii logopedycznej nie ma nawet śladu seplenienia… było ciężko rozpoczęta w pierwszej klasie terapia logopedyczna ok 4-5 klasy podstawowej zaczęła przynosić rezultaty, to ciężka i mozolna praca.

Jest teraz zdrowym i mądrym młodzieńcem, ma co prawda astmę, ale to już inna bajka.

Życzę wytrwałości w rehabilitacji, bo nikt tego za Was nie zrobi, potrzeba wam dużo siły i samozaparcia. Nie przerywajcie rehabilitacji na własną rękę, można pomóc dziecku wkroczyć w życie jak nawet coś się nie udało, można to naprawić lub polepszyć stan zdrowia dziecka.

Ja jestem prze szczęśliwa, że nam się udało. Pozdrawiam

pp

Marzec 19th, 2015

ale idioci, przecież wiadomo, że dlatego, że chodzi o sutki -.-
purpurowe zagrożenie? chyba nóż z purpurową rączką, a może purpurowy wilk? chyba taki z pleców…

Podpis

Czerwiec 3rd, 2015

onanizm to zagrożenie duchowe prowadzi czasem do egoizmu i agresji i może nie zahamowany odbić się na postrzeganiu świata i relacji w rodzinie. Jest poważnym grzechem i warto dzieci oduczać tego zachowania.

Dodaj swój komentarz