O wychowaniu i rozwoju dzieci…

Kiedy dzieci nie słuchają rodziców?

Marzec 26th, 2010, temat: Problemy, autor: Luiza
Share  0

Od czego zależy to, czy dzieci przekraczają zakazy rodziców? Czy są jakieś reguły, które dzieci łamią częściej niż inne? Od czego zależeć będzie to czy dzieci słuchają rodziców czy też nie? Okazuje się, że są pewne obszary, które stanowią obszar ich osobistej przestrzeni, w których dzieci sprzeciwiają się rodzicom częściej, tak jakby nie chciały, aby to rodzice mieli decydujący głos w tym, co dla dziecka ważne. Te reguły są obecne już u 4 latków. A o jakie obszary chodzi?

Badania nad tym, w jakich sytuacjach dzieci są bardziej skłonne przekraczać reguły przeprowadzono w Kanadzie. Dzieci poproszono o zabawę w odgrywanie ról – miały wcielić się w rolę swoich równolatków i opowiedzieć o tym, kiedy ich wyimaginowany towarzysz byłby skłonny przekroczyć zakaz rodziców, a kiedy nie. Okazało się, że są trzy główne sytuacje, w których dzieci  – nawet w wieku 4 lat – nie chcą aby rodzice wydawali im zakazy i nakazy i w tych sytuacjach są skłonne do nieposłuszeństwa. Te obszary to:

  • wybór znajomych z którymi dziecko chce się bawić
  • sposób spędzania wolnego czasu przez dziecko (wybór zabawy)
  • ubiór dziecka

Dzieci, które wypowiadać miały się za to, czy ich wyimaginowany przyjaciel zasugerowany przez badaczy, byłby nieposłuszny rodzicom czy nie, bardzo jasno zdawały sobie sprawę z tego, że reguły zostają przekroczone. Mimo tego, w trzech wyżej wymienionych obszarach, wykazywały tendencję do nieposłuszeństwa.

Jeśli więc dziecko złości się na Ciebie i jest nieposłuszne kiedy zabraniasz mu zabawy z kolegą, nie oznacza to, że Twoje dziecko jest wyjątkowo niegrzeczne. Ono po prostu broni swojej tożsamości i jest to cecha dzieciom wspólna.

źródło: eurekalert.org

Udostępnij na FaceBooku:   Share

Podobne wpisy

Być może zainteresują Cię również nasze artykuły na pokrewne tematy.

2 Comments

szczęśliwe dzieciństwo

Maj 28th, 2011

Moi rodzice dawno temu zabrali mi w nocy z pod poduszki pieniądze które dostałam z okazji I Komunii Świętej, rano i przez kilka następnych dni wmawiali mi że je zgubiłam, kilka lat później jako nastolatka działałam w pewnej organizacji gdzie byłam odpowiedzialna między innymi za pieniądze które miałam przeliczone w ta i z powrotem bo to przecież odpowiedzialność jest, raz po jakiejś akcji zbiórkowej zginęło mi z kasy na obecne nominały 400 pln gdzie całą kasa liczyła 1000 pln.

mnie złodziejką. A ja przecież

Agata

Czerwiec 3rd, 2011

Młoda mama powinna zadbać o siebie. TZn. powinna utrzymywac bliskie relacje z dzieckiem, ale nie może zapominać o sobie. Sposobem może być dobre zorganizowanie czasu dla dzieci, np. – gry planszowe- ale to oczywiście dopiero od okreslonego wieku badz ine zajęcia, każda z nas na pewno coś znajdzie dla swojego malucha: http://www.fastdeal.pl/oferta/wroclaw/precz_z_nuda_odkryj_swiat/1450 To akurat oferta wypozyczalni – dla wypróbowania czy dana gierka nam odpowiada

Dodaj swój komentarz