O wychowaniu i rozwoju dzieci…

„Moje dziecko ma depresję” Jak pomóc?

Wrzesień 17th, 2009, temat: Problemy, autor: Luiza
Share  0

depresja nastolatekDepresja u dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym zdarza się coraz częściej. Niestety, bardzo często rodzice ignorują symptomy depresji uważając, że 10 latek nie może na depresję chorować. Tymczasem prawda jest zgoła inna. I dziecko i nastolatek może chorować na depresję i jeśli ma właściwe depresji objawy, to niestety trzeba stawić czoła smutnym faktom – „moje dziecko ma depresję”.

Depresja dziecka, to dla rodziców ogromne obciążenie psychiczne. Powinni pomóc dziecku i wspierać go, tymczasem dwie najczęstsze reakcje to:

  • zaprzeczanie problemowi (jaka depresja? To żadna depresja tylko fanaberia)
  • bagatelizowanie go (przejdzie z wiekiem)

Obie te reakcje wynikają z lęku rodziców. Lęku przez przyznaniem się do własnej porażki wychowawczej. Rodzice, którzy o depresji mało wiedzą, upatrują bowiem przyczyn depresji dziecka w sobie („byłam złą matką”) i choć w przypadku depresji reaktywnej nieco w tym prawdy jest, to w przypadku depresji endogennej winy rodzica w depresji dziecka nie ma.

Jak rodzic może pomóc dziecku w depresji?

1. Uwierzyć dziecku

Przede wszystkim musi zaufać diagnozę i uwierzyć w chorobę. Dopuścić do świadomości fakt iż dziecko jest chore i potrzebna mu pomoc. Nie bagatelizować, nie czekać aż depresja przejdzie, nie obwiniać dziecka że samo jest sobie winne. Nie jest.

2. Wierzyć w leczenie

Depresja jest chorobą, którą można leczyć i która jest uleczalna. Jeśli Twoje dziecko nie wierzy w to, że jego choroba może minąć, jest przytłoczone poczuciem beznadziei i bezradności, twoim zadaniem jest przekonywać je że warto podjąć się leczenia i wytrwać w nim. Twoją rolą jest dawać mu wsparcie.

3. Otworzyć się na problemy dziecka

Wiele dzieci i nastolatków nie chce rozmawiać z rodzicami na temat swoich problemów i depresji. Nie chcą martwić rodziców bądź nie czują się rozumiane i akceptowane na tyle, by o swoich problemach mówić. Twoją rolą jest odbudowanie zaufania dziecka. Z drugiej strony, musisz też zaakceptować to, że dziecko nie chce ci się w pełni zwierzać. Jeśli nad kontakt z Tobą nastolatek przedkłada koleżankę, pozwól mu na to, bez czucia się odtrąconym. Ważne, że z kimkolwiek rozmawia.

4. Być otwartym na opowiadanie o chorobie

Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia depresji u dzieci i nastolatków jest wyłapywanie momentów w których zaczynają czuć smutek, bezradność i niepokój. Nastolatek oswajając te uczucia (przez mówienie o nich) i znajdywanie rozwiązania zaczyna coraz słabiej odczuwać symptomy depresji. Musi jednak mieć z kim rozmawiać o tym w momencie kiedy uczucie się pojawia – bądź w pogotowiu i gotowości do rozmowy. („nie mam czasu” bądź „jestem zmęczony po pracy – idź z tym do matki” nie pomoże dziecku.

fot.:Mateusz Stachowski/SXC

Udostępnij na FaceBooku:   Share

Podobne wpisy

Być może zainteresują Cię również nasze artykuły na pokrewne tematy.

2 Comments

szczęśliwe dzieciństwo

Maj 28th, 2011

Moi rodzice dawno temu zabrali mi w nocy z pod poduszki pieniądze które dostałam z okazji I Komunii Świętej, rano i przez kilka następnych dni wmawiali mi że je zgubiłam, kilka lat później jako nastolatka działałam w pewnej organizacji gdzie byłam odpowiedzialna między innymi za pieniądze które miałam przeliczone w ta i z powrotem bo to przecież odpowiedzialność jest, raz po jakiejś akcji zbiórkowej zginęło mi z kasy na obecne nominały 400 pln gdzie całą kasa liczyła 1000 pln.

mnie złodziejką. A ja przecież

Agata

Czerwiec 3rd, 2011

Młoda mama powinna zadbać o siebie. TZn. powinna utrzymywac bliskie relacje z dzieckiem, ale nie może zapominać o sobie. Sposobem może być dobre zorganizowanie czasu dla dzieci, np. – gry planszowe- ale to oczywiście dopiero od okreslonego wieku badz ine zajęcia, każda z nas na pewno coś znajdzie dla swojego malucha: http://www.fastdeal.pl/oferta/wroclaw/precz_z_nuda_odkryj_swiat/1450 To akurat oferta wypozyczalni – dla wypróbowania czy dana gierka nam odpowiada

Dodaj swój komentarz