O wychowaniu i rozwoju dzieci…

Potrzeba akceptacji u rówieśników zróżnicowana płciowo

Lipiec 27th, 2009, temat: Rozwój dziecka, autor: Luiza
Share  0

Julia Freeman-Woolpert/SXC

Julia Freeman-Woolpert/SXC

Okres adolescencji, to bardzo trudny czas dla rodziców, którzy przestają być dla swojego dziecka wyrocznią. A ich miejsce coraz mocniej zaczynają zajmować rówieśnicy. To opinia kolegów dyktuje dzieciom w co mają się ubierać i jak zachowywać. Oczywiście, u różnych nastolatków, konformizm wobec grupy oraz odrzucanie opinii rodziców jest różne, ale bardzo niewielu jest nastolatków, dla których opinia rówieśników nie jest ważna. Rodzice, chcąc zachować z dziećmi dobry kontakt, na interakcje z rówieśnikami muszą im pozwolić.

I choć nie należy bezkrytycznie patrzeć na znajomych naszych dzieci, to każdy rodzic musi uporać się sam z poczuciem odrzucenia które odczuwa. Największy problem mogą z tym zaś mieć rodzice dziewczynek – dla nich bowiem, ocena w oczach rówieśników jest szczególnie ważna – co potwierdziły ostatnie badania naukowe, z wykorzystaniem tomografu.

Nastolatkom – chłopcom i dziewczętom, pokazywano zdjęcia rówieśników z prośbą o ocenę tego, jak bardzo chciałyby się z tymi osobami zapoznać. Następnym etapem zadania, była próba oszacowania, jak bardzo nastolatki ze zdjęcia, chciałyby się spotkać badanymi. Podczas gdy dla chłopców, ocena innych i szacowanie bycia ocenianym nie powodowały zmian w zakresie aktywności struktur mózgowych, tak dla dziewczyn, w momencie kiedy miału ustawić siebie jako „osoby które będą oceniane” aktywowały się obszary odpowiedzialne na motywację, nagradzanie i przetwarzanie emocji. Oznacza to, że dla dziewczynek ocena społeczna ma inne – bardziej emocjonalne – znaczenie i rodzice powinni to wziąć pod uwagę przechodząc wraz z dziećmi trudny okres dorastania.

źródło: eurekalert.com

Udostępnij na FaceBooku:   Share

Podobne wpisy

Być może zainteresują Cię również nasze artykuły na pokrewne tematy.

2 Comments

szczęśliwe dzieciństwo

Maj 28th, 2011

Moi rodzice dawno temu zabrali mi w nocy z pod poduszki pieniądze które dostałam z okazji I Komunii Świętej, rano i przez kilka następnych dni wmawiali mi że je zgubiłam, kilka lat później jako nastolatka działałam w pewnej organizacji gdzie byłam odpowiedzialna między innymi za pieniądze które miałam przeliczone w ta i z powrotem bo to przecież odpowiedzialność jest, raz po jakiejś akcji zbiórkowej zginęło mi z kasy na obecne nominały 400 pln gdzie całą kasa liczyła 1000 pln.

mnie złodziejką. A ja przecież

Agata

Czerwiec 3rd, 2011

Młoda mama powinna zadbać o siebie. TZn. powinna utrzymywac bliskie relacje z dzieckiem, ale nie może zapominać o sobie. Sposobem może być dobre zorganizowanie czasu dla dzieci, np. – gry planszowe- ale to oczywiście dopiero od okreslonego wieku badz ine zajęcia, każda z nas na pewno coś znajdzie dla swojego malucha: http://www.fastdeal.pl/oferta/wroclaw/precz_z_nuda_odkryj_swiat/1450 To akurat oferta wypozyczalni – dla wypróbowania czy dana gierka nam odpowiada

Dodaj swój komentarz